Zekâ oyunları, boş zamanlarını değerlendirmek için aktivite arayanların, günlük yaşamın stresinden kurtulmak için biraz olsun soluk almak      isteyenlerin, ders yoğunluğundan az da olsa uzaklaşmak isteyen öğrencilerin, çocuklarının eğitici oyunlarla vakit geçirerek eğlenirken öğrenmelerini  isteyen ebeveynlerin; kısacası toplumun her kesiminden binlerce insanın yoğun olarak ilgi gösterdiği, internet ortamında en çok talep alan oyunların  başında yer almaktadır. Yalnızca internet ortamında değil, aynı zamanda gerçek yaşamda da pek çok kişi zekâ oyunları ile ilgili kurslara kaydolmakta,  zekâlarını daha verimli şekilde kullanabilmek için kendilerini geliştirmeye çalışmaktadır.

Peki her yaştan ve her kesimden insanın farklı amaçlar doğrultusunda oynadığı ve zaman geçirmekten hoşlandığı zekâ oyunlarının faydaları  nelerdir? İnsanlar bu oyunları yalnızca eğlence amacıyla mı oynuyor yoksa zekâ oyunlarının çocuklar ve yetişkinler üzerinde olumlu etkileri var mıdır?

Zekâ oyunları dendiğinde pek çoklarının aklına lego, puzzle ve satranç gelse de aslında özellikle akademisyenler tarafından geliştirilmiş, beynin farklı bölgelerinin çalışmasını sağlayan oyunlar mevcuttur. Zekâ ve akıl oyunlarının çocukların zekâ gelişimine olan etkisi üzerinde yapılan çeşitli araştırmaların da gösterdiği üzere bu tip oyunlar yalnızca çocukların zekâ gelişimini değil, aynı zamanda düşünsel gelişimini de sağlamaktadır. Bu araştırmaların başında ise Berkeley Üniversitesi’nde görevli Dr. Silvia Bunge tarafından yapılmıştır.

8 haftalık bir periyodu kapsayan bu araştırma sonucunun gösterdiği üzere haftada iki kez 1 – 1.5 saatlik zekâ oyunları çalışmasının ardından çocukların IQ puanlarında ortalama 13 puanlık bir artış meydana gelmektedir. Bu araştırmadan çıkarılacak sonuç şudur; IQ seviyesi ne olursa olsun kişi, zekâ oyunları ile düzenli olarak vakit geçirdiği takdirde birkaç ay içerisinde zekâ seviyesinde büyük ilerlemeler kaydedebilir.

Zekâ oyunlarının kapsamı, akla ilk gelen oyunlar olan puzzle, satranç veya legoların vaad ettikleri ile sınırlı değildir. Farklı zekâ oyunlarının sağladığı yararlar da çeşitlilik gösterecektir. Bilindiği üzere 2012 – 2013 eğitim öğretim yılından itibaren MEB müfredatında da zekâ oyunları ile ilgili dersler yer alacak. Yani artık çocukların eğlenmesi ve bu esnada da eğitici unsurlarla karşılaşması için yalnızca internetteki faydalı siteler aracı olmayacak. Zekâ oyunları dersleri sayesinde çocuklar uzaysal algılama, konsantrasyon, mantık hataları, eşleştirme, tahmin, uzun vadede strateji üretimi, hızlı düşünme, çözüm üretme, taktik geliştirme, soyun düşünce gibi pek çok farklı hususta kendilerini geliştirebilecek.

Peki, zekâ oyunlarının yararları yalnızca zekâ gelişimi şeklinde mi meydana gelmektedir? Tabii ki hayır! Tıpkı diğer on binlerce farklı oyun gibi, zekâ oyunları ile de eğlenmek mümkün. Özellikle yetişkin bireyler günlük yaşamın stresinden, iş yerindeki karmaşadan bir nebze de olsa uzaklaşmak için son derece iyi bir alternatiftir zekâ oyunları. Üstelik eğlenirken de kişisel gelişim konusunda da büyük ilerlemeler kaydedilme ihtimali de söz konusuysa, sahip olunan en iyi alternatif olarak zekâ oyunlarını öne sürmek herhalde yanlış olmaz. (alıntı)www.tuzdev.org (online satış) zeka oyuncakları

Fotoğraf: Zekâ Oyunlarının Yararları Zekâ oyunları, boş zamanlarını değerlendirmek için aktivite arayanların, günlük yaşamın stresinden kurtulmak için biraz olsun soluk almak isteyenlerin, ders yoğunluğundan az da olsa uzaklaşmak isteyen öğrencilerin, çocuklarının eğitici oyunlarla vakit geçirerek eğlenirken öğrenmelerini isteyen ebeveynlerin; kısacası toplumun her kesiminden binlerce insanın yoğun olarak ilgi gösterdiği, internet ortamında en çok talep alan oyunların başında yer almaktadır. Yalnızca internet ortamında değil, aynı zamanda gerçek yaşamda da pek çok kişi zekâ oyunları ile ilgili kurslara kaydolmakta, zekâlarını daha verimli şekilde kullanabilmek için kendilerini geliştirmeye çalışmaktadır.

Peki her yaştan ve her kesimden insanın farklı amaçlar doğrultusunda oynadığı ve zaman geçirmekten hoşlandığı zekâ oyunlarının faydaları nelerdir? İnsanlar bu oyunları yalnızca eğlence amacıyla mı oynuyor yoksa zekâ oyunlarının çocuklar ve yetişkinler üzerinde olumlu etkileri var mıdır? Zekâ oyunları dendiğinde pek çoklarının aklına lego, puzzle ve satranç gelse de aslında özellikle akademisyenler tarafından geliştirilmiş, beynin farklı bölgelerinin çalışmasını sağlayan oyunlar mevcuttur.

Zekâ ve akıl oyunlarının çocukların zekâ gelişimine olan etkisi üzerinde yapılan çeşitli araştırmaların da gösterdiği üzere bu tip oyunlar yalnızca çocukların zekâ gelişimini değil, aynı zamanda düşünsel gelişimini de sağlamaktadır. Bu araştırmaların başında ise Berkeley Üniversitesi’nde görevli Dr. Silvia Bunge tarafından yapılmıştır. 8 haftalık bir periyodu kapsayan bu araştırma sonucunun gösterdiği üzere haftada iki kez 1 – 1.5 saatlik zekâ oyunları çalışmasının ardından çocukların IQ puanlarında ortalama 13 puanlık bir artış meydana gelmektedir. Bu araştırmadan çıkarılacak sonuç şudur; IQ seviyesi ne olursa olsun kişi, zekâ oyunları ile düzenli olarak vakit geçirdiği takdirde birkaç ay içerisinde zekâ seviyesinde büyük ilerlemeler kaydedebilir. Zekâ oyunlarının kapsamı, akla ilk gelen oyunlar olan puzzle, satranç veya legoların vaad ettikleri ile sınırlı değildir. Farklı zekâ oyunlarının sağladığı yararlar da çeşitlilik gösterecektir.

Bilindiği üzere 2012 – 2013 eğitim öğretim yılından itibaren MEB müfredatında da zekâ oyunları ile ilgili dersler yer alacak. Yani artık çocukların eğlenmesi ve bu esnada da eğitici unsurlarla karşılaşması için yalnızca internetteki faydalı siteler aracı olmayacak. Zekâ oyunları dersleri sayesinde çocuklar uzaysal algılama, konsantrasyon, mantık hataları, eşleştirme, tahmin, uzun vadede strateji üretimi, hızlı düşünme, çözüm üretme, taktik geliştirme, soyun düşünce gibi pek çok farklı hususta kendilerini geliştirebilecek. Peki, zekâ oyunlarının yararları yalnızca zekâ gelişimi şeklinde mi meydana gelmektedir? Tabii ki hayır! Tıpkı diğer on binlerce farklı oyun gibi, zekâ oyunları ile de eğlenmek mümkün.

Özellikle yetişkin bireyler günlük yaşamın stresinden, iş yerindeki karmaşadan bir nebze de olsa uzaklaşmak için son derece iyi bir alternatiftir zekâ oyunları. Üstelik eğlenirken de kişisel gelişim konusunda da büyük ilerlemeler kaydedilme ihtimali de söz konusuysa, sahip olunan en iyi alternatif olarak zekâ oyunlarını öne sürmek herhalde yanlış olmaz. (alıntı) www.tuzdev.org (online satış) zeka oyuncakları